pokój nastolatka

Nastolatkowie aktywnie poszukują swojej tożsamości i stylu. To burzliwy okres – nic dziwnego więc, że potrzeby i marzenia nastoletniego dziecka mogą niejednokrotnie dziwić jego rodziców. Jak stworzyć młodzieżowy pokój, który będzie stanowił wnętrze z charakterem, a jednocześnie mieścił bezpieczne i funkcjonalne sprzęty?

Pokój nastolatka – jak pogodzić wizje dziecka i rodziców?

Urządzając swój nowy pokój, nastolatek skupi się przede wszystkim na kolorach, wzorach i innych wyznacznikach stylu, który uwielbia. To rodzicom będzie zależało na funkcjonalnych i łatwych w utrzymywaniu porządku meblach. Te odmienne wizje mogą być źródłem wielu nieprzyjemnych konfliktów, dlatego warto już na samym początku znaleźć kompromis. Sami wybierzmy dobre sprzęty, ale pozwólmy dziecku decydować o wszystkich dekoracjach. Nastolatkowi można zaproponować kupno:

  • naklejek na szafę, które sprawią, że każdy nudny mebel stanie się bramą do świata wyobraźni;
  • obrazów Canvas, czyli grafik nadrukowanych na niezwykle wytrzymałe płótno, ich zaletą jest duża lekkość;
  • plakatów w ramkach – zastosowanie ramek pozwoli na wymianę plakatów, gdy dotychczasowy styl znudzi się dziecku, bez konsekwencji w postaci śladów taśmy klejącej na ścianie.

Strefy w pokoju nastolatka

Osoby wchodzące w wiek dojrzewania zaczynają odczuwać silną potrzebę prywatności i utrzymywania kontroli nad własną przestrzenią. Możemy być pewni, że nasze nastoletnie dziecko będzie spędzało większość czasu właśnie w swoim nowym pokoju. Te same cztery ściany będą musiały pomieścić miejsce na pracę, odpoczynek i spotkania z przyjaciółmi. By wnętrze, od którego wymagamy tak wiele, pozostało funkcjonalne, podziel je na strefy.

Strefa nauki

W strefie nauki zajdzie się biurko, komputer oraz szafka do przechowywania zeszytów, podręczników i innych przyborów szkolnych. Ważne jest, by umiejscowić te meble w miejscu, w którym nie brakuje ani światła słonecznego, ani sztucznego światła wieczorem. Niezwykle istotnym elementem strefy nauki jest wygodny fotel do siedzenia przy biurku. To on zadba o kręgosłup dziecka, kiedy będzie przez długie godziny odrabiało lekcje lub grało w gry komputerowe.

Dekoracje w strefie nauki nie powinny rozpraszać i odwracać uwagi od wykonywanych zadań. Mogą natomiast stanowić pomoce naukowe dobrane do etapu edukacji dziecka. Odrabianie lekcji na pewno przebiegnie sprawniej, gdy nastolatek będzie mógł zerknąć na powieszoną nad biurkiem tablicę Mendelejewa, tablicę wzorów matematycznych lub mapę Europy. Jeśli nie będzie musiał wyszukiwać jej w Internecie, łatwiej będzie mu oprzeć się pokusie porzucenia zadania na rzecz surfowania po sieci.

Strefa odpoczynku

Centralnym meblem strefy odpoczynku jest oczywiście łóżko. Warto zatroszczyć się o rozwijający się układ kostny nastolatka i zainwestować w nowoczesny materac piankowy o odpowiednim stopniu twardości i hipoalergicznych właściwościach. Obok łóżka powinna znaleźć się szafka i lampka nocna. Ciekawą alternatywą dla lampki nocnej jest projektor zorzy polarnej, który wyświetla na ścianach i suficie kolorowe wzory falujące w uspokajającym rytmie.

Nad łóżkiem nastolatka możemy powiesić największy plakat lub też obraz Canvas, który wyznaczy styl dla całego pokoju. Zadbajmy o to, by przedstawiał ulubiony zespół, film lub komiks naszego dziecka. Niektórym młodym ludziom podobają się także fototapety, warto więc zaproponować takie rozwiązanie.

Strefa towarzyska

Ostatnią strefą w pokoju nastolatka powinno być miejsce, w którym będzie mógł dokazywać ze swoimi przyjaciółmi. Warto umieścić w nim wygodną, a jednocześnie odporną na zabrudzenia i skakanie kanapę oraz stolik kawowy do gry w planszówki. Blisko strefy towarzyskiej powinny znajdować się przedmioty, którymi nastolatek może chcieć pochwalić się znajomym, na przykład zbudowane samodzielnie modele z klocków lego.

Nad kanapą w strefie spotkań z przyjaciółmi możemy powiesić kilka dodatkowych plakatów. Możliwe, że naszemu dziecku będzie zależało na wydrukowaniu zdjęć upamiętniających jego przygody. Ciekawa kompozycja z ramek o różnych kształtach na pewno ożywi i ubogaci wnętrze jego pokoju. A może zamiast tych propozycji sprawdzi się naklejka na ścianę? Ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.