Sposoby na kamień w łazience

Łazienka jest miejscem, które musi być czyste i funkcjonalne, stąd też powinna być regularnie sprzątana. To pomieszczenie, w którym wbrew pozorom spędzamy dużo czasu każdego dnia. To właśnie w łazience szykujemy się do wyjścia czy poddajemy relaksacyjnym zabiegom bądź kąpieli. Dlatego ważne jest, aby pomieszczenie to było czyste. Niestety wraz z użytkowaniem pojawia się również kamienny osad, którego usunięcie można porównać do syzyfowej pracy.

W jakich miejscach w łazience najczęściej występuje kamienny osad?

Twarda woda zawiera spore ilości soli wapnia i soli magnezu. W połączeniu z gorącą wodą wytrąca się węglan wapnia, czyli nieestetyczny osad, który osiada na wyposażeniu łazienki. Wraz z użytkowaniem pomieszczenia znacząco się nawarstwia, tworząc trudny do usunięcia kamień, który zatyka otwory w kranie czy słuchawce prysznicowej. W ten sposób zakłóca działanie armatury, ograniczając ciśnienie wody.

Kamienny osad osiada nie tylko na bateriach, ale także drzwiach kabiny prysznicowej, brodziku, wannie, umywalce czy ubikacji. Obecny jest również na płytkach pod prysznicem. Nawarstwiający się kamień tworzy nieestetyczny wygląd całej łazienki. Niestety walka z osadem jest trudna i wymaga systematyczności, gdyż wystarczy kilka dni, aby szpetne zabrudzenia powróciły.

Jak można pozbyć się kamienia w łazience?

Na sklepowych półkach można znaleźć mnóstwo preparatów, które służą do usuwania kamienia z różnych powierzchni. Niestety środki te zawierają silne substancje toksyczne, które niekorzystnie oddziałują na organizm człowieka oraz środowisko naturalne. Dodatkowo mogą uszkodzić armaturę łazienkową. Chcąc w bezpieczny i samodzielny sposób usunąć nagromadzony kamień, warto wypróbować poniższe sposoby.

  1. Ocet

To sprawdzony sprzymierzeniec w walce z kamieniem. Ocet należy wymieszać z ciepłą wodą w proporcjach 1:1. W roztworze należy zamoczyć szmatkę lub gąbkę i wyczyścić daną powierzchnię. Na płytkach warto rozpylić mieszankę i pozostawić na ok. 5 minut, następnie spłukać i umyć podłogę. Jeżeli kamień występuje na armaturze, warto owinąć ją namoczoną szmatką i pozostawić na kilka godzin. Następnie przetrzeć na sucho. Ocet ma charakterystyczny i intensywny zapach, aby go zniwelować, można dodać kilka kropli olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń. Po zakończonym sprzątaniu warto również wywietrzyć łazienkę.

  1. Soda oczyszczona

Kolejnym sprawdzonym sposobem jest użycie sody oczyszczonej, którą należy wymieszać z wodą tak, aby powstała pasta. Najlepiej sprawdzają się proporcję 3 łyżki sody i 1 łyżka wody. Powstałą mieszankę należy wetrzeć w daną powierzchnię i pozostawić na 2 godziny. W następnej kolejności należy zmyć pastę i wytrzeć miejsce, gdzie była nałożona.

  1. Sok z cytryny

Ten sposób doskonale sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Sok z cytryny należy wlać do butelki z rozpylaczem i dokładnie spryskać obszar pokryty kamieniem. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie, co kilka minut. Następnie daną powierzchnię należy spłukać czystą wodą i przetrzeć na sucho.

  1. Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy równie dobrze radzi sobie z usunięciem kamiennego osadu. Do butelki z rozpylaczem należy wlać szklankę ciepłej wody i dodać dwie, trzy łyżeczki kwasku. Całość należy dokładnie wymieszać. W dalszej kolejności spryskać zakamieniony obszar i odczekać kilka minut, następnie czynność powtórzyć. Na koniec wystarczy wyczyścić całą powierzchnię miękką ściereczką.

Co robić, gdy domowe sposoby walki z kamieniem nie wystarczają?

Niestety walka z kamiennym osadem nie zawsze jest prosta, zwłaszcza kiedy jego nagromadzenie jest spore. Najtrudniej jest go usunąć z płytek pod prysznicem. Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie zakup paneli szklanych do łazienki, które doskonale zakryją nieestetyczne plamy. Dodatkowo znacząco ożywią łazienkę i stworzą niepowtarzalny klimat. Panele szklane są nie tylko trwałe, ale także łatwe i szybkie w czyszczeniu i pielęgnacji. Wystarczy woda i miękka szmatka. Z trudniejszymi zabrudzeniami doskonale poradzi sobie płyn do szyb lub mycia naczyń. Wilgotną szmatką należy przetrzeć całą powierzchnię i gotowe.

Kamienny osad skutecznie psuje estetyczny wygląd łazienki. Jego usuwanie musi być systematyczne, gdyż kamień szybko powraca. Można również ograniczyć możliwość gromadzenia się osadu, zwłaszcza na płytkach poprzez zamontowanie paneli szklanych, które nie tylko rozwiążą uciążliwy problem, ale także ożywią wnętrze łazienki, nadając jej niepowtarzalnego charakteru.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.