fototapeta do sypialni Londyn

O tym w jaki sposób kolor ścian w Twoim domu może wpływać na samopoczucie domowników pisaliśmy już wcześniej. Wiemy, że wybierając do salonu stonowaną zieleń odprężymy się po ciężkim dniu pracy, a malując ściany energetyzującą cytryną pobudzimy się do działania na cały dzień. Dziś postaramy się zgłębić temat dobierania kolorów ścian do charakteru i funkcji wnętrz. Jak odnaleźć się w kolorowym zawrocie głowy tworzącym się na półkach z farbami i stworzyć piękne, współgrające ze sobą i wpływające pozytywnie na samopoczucie wnętrza?

Wybieramy ścianę do kuchni

Kuchnia jest sercem wielu domów i mieszkań, dlatego jej malowania nie warto pozostawiać przypadkowi. Coraz rzadziej spotyka się kuchnie wyłożone w całości płytkami, co pozostawia sporo miejsca na ciekawy dobór kolorów ściany. Wiele zależeć będzie od lokalizacji kuchni, ilości naturalnego światła, a także wybranego motywu wystroju i faktu, czy kuchnia jest połączona z salonem czy też całkowicie odcięta od reszty mieszkania. Zawsze stawiaj na styl i kolor ścian, który dopasuje się do reszty domu i stworzy spójną, estetycznie zachwycającą całość. Trzymając się tej filozofii możesz pomalować kuchnię na niemalże dowolny kolor, ale…
Biel zawsze pozostanie w modzie. Białe ściany w kuchni mogą okazać się niepraktyczne, ale jeśli odpowiednio zabezpieczymy ścianę ponad kuchenką i zlewem, nic nie stoi na przeszkodzie, by optycznie powiększyć pomieszczenie z pomocą klasycznej bieli. Doskonale sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych i industrialnych, gdzie w połączeniu z metalem, czernią i szarością stworzy neutralne tło dla kolorowych dodatków, które pojawią się na ścianie. Zielone rośliny, kolorowe obrazy, skandynawskie ozdoby czy motywy drewniane będą komponowały się z bielą wyjątkowo dobrze.

panel szklany do kuchni marmurowy wzór

Panel szklany o marmurowym wzorze dostępny w sklepie internetowym Magic & Style

Odcienie żółci pobudzą do działania. Poranki powinny dodawać energii i poprawiać nastrój na cały dzień. Już w poprzednim artykule wspominaliśmy, że wszelkie odcienie żółtego wpływają pozytywnie na samopoczucie i pobudzają do działania. Do kuchni polecamy szczególnie odcienie cytryny i musztardy, najlepiej w postaci kolorów akcentowych – jeśli masz dużą kuchnię z wolną ścianą, przy której ustawione są jedynie stół lub blaty robocze, żółta ściana będzie prezentowała się dobrze, a jednocześnie nie przytłoczy całego pomieszczenia. Bonus: ściana akcentowa w kuchni może ułatwić odróżnienie strefy kuchennej od tej łączącej ją z salonem i jadalnią.

Niebieski na topie, ale nie w kuchni. O ile mała, akcentowa, granatowa ściana w kuchni zniesie odrobinę niebieskiego (i świetnie skomponuje się z bielą, szczególnie gdy w roli dodatków wykorzystamy klasyczną ceramikę bolesławiecką), pastelowe niebieskie ściany nie współgrają dobrze z kuchnią. Niebieski to kolor odstresowujący, chłodny, niepobudzający apetytu. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni, także dziecięcej. Podobnie należy potraktować tu zieleń – pasuje do sypialni, ale w kuchni używaj jej wyłącznie w formie akcentów.

Optyczne powiększenie wnętrza – jaki kolor ścian wybrać?

Bez względu na to, czy malujesz sypialnię, salon, kuchnię, łazienkę czy domowe biuro, pamiętaj że niektóre kolory wraz z dobranym wystrojem wnętrza mogą optycznie pomniejszać lub powiększać dostępną przestrzeń. Z reguły jasne, ciepłe kolory sprawiają wrażenie większego pomieszczenia, natomiast chłodne i ciemne kolory wizualnie zmniejszają pokoje. Co oznacza to w praktyce? Choć możesz wymarzyć sobie ciemną, klimatyczną łazienkę w stylu nowoczesnym, jeśli jest to małe pomieszczenie, nie przytłaczaj jej dodatkowo czarnymi płytkami na ścianach i podłogach. Zamiast klimatu stworzysz łazienkę klaustrofobiczną, przytłoczoną nadmiarem cieni i niewystarczającą ilością światła. Nawet lustra, które optycznie powiększają przestrzeń mogą nie wystarczyć, by zwrócić równowagę wnętrza.

Jakich kolorów nie stosować w sypialni?

W poprzednim artykule o filozofii dobierania kolorów do wnętrz wspominaliśmy o tym, że w sypialni doskonale sprawdzą się biel, a także odcienie szarości, beżów oraz delikatne, ciepłe i chłodne pastele. Wybrane kolory powinny budować aurę spokoju, ułatwiając zasypianie i nie pobudzając mózgu do pracy.
Jakie kolory nie będą trafnym wyborem w sypialni? Przede wszystkim wszelkie intensywne żółcie, pomarańcze i czerwienie, utożsamiane raczej z energią, nie zawsze pozytywną. Czerwień lub pomarańcz można pozostawić jako kolor akcentowy na pojedynczą ścianę w salonie lub biurze, ale w sypialni nie sprawdzi się najlepiej. Z uwagi na trendy, do sypialni nie polecamy również ciemnych brązów i czerni – znacznie lepiej sprawdzą się w formie dodatków na tle jaśniejszej ściany, niż przytłaczając i zamykając optycznie całe pomieszczenie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.