Fototapeta w salonie

Salon z kuchnią i jadalnią to dla jednych przykra konieczność, dla innych świadomy wybór. Bez względu na metraż mieszkania należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje plusy. Mała kuchnia z salonem lub kuchnia półotwarta na salon sprawiają, że zastanawiasz się jak urządzić salon połączony z aneksem kuchennym? Podpowiadamy, jak stworzyć przytulne, ale funkcjonalne wnętrze.

Jak wizualnie oddzielić salon od kuchni?

Salon i kuchnia to dwa pomieszczenia, które służą do innych czynności. Salon jest wizytówką mieszkania, ale mówi się, że to kuchnia jest sercem domu. Wiele współczesnych mieszkań jest projektowanych tak, że salon jest połączony z kuchnią. Jak wizualnie oddzielić te pomieszczenia, aby były spójne stylistycznie?

fototapeta do salonu panorama miasta

Wykorzystaj wyspę lub półwysep kuchenny

Blat oddzielający kuchnię i salon to dobry sposób na optyczne oddzielenie przestrzeni, zwłaszcza jeśli kuchnia jest mała i nie ma w niej miejsca na szafki czy blat. Wyspa na środku jest bardzo funkcjonalna, ponieważ można na niej przyrządzać dania oglądając telewizor czy patrząc na dzieci. Ponadto może służyć jako stół jadalniany. Wystarczy dostawić kilka stylowych, wysokich krzeseł. Wiele wysp kuchennych jest wyposażone w szafki, w których można przechowywać wszystko to, co nie zmieści się w szafkach kuchennych.

Kanapa wyznaczy początek salonu

Postawienie kanapy między aneksem kuchennym a częścią salonową wyraźnie zaznaczy koniec kuchni, a początek salonu. Odwrócenie kanapy tyłem do kuchni stworzy niewidzialną na oka ścianę, która optycznie podzieli przestrzeń linią wzdłuż brzegu kanapy. Dzięki temu duża przestrzeń zachowa swoje rozmiary, ale wizualnie pozwoli na oddzielenie salonu od kuchni.

Podest – oddzielna przestrzeń na podwyższeniu

Salon lub kuchnia na podwyższeniu to rozwiązanie, które bardziej sprawdzi się w domach niż w mieszkaniach, ale nie jest to reguła i wiele zależy od planu architektonicznego budynku. Wykonanie podestu chociażby z jednym schodkiem spowoduje, że jedno pomieszczenie oddzieli się od drugiego wizualnie, mimo że cały czas będą dzielić przestrzeń.

Oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie to dobry sposób, aby oddzielić salon połączony z kuchnią za pomocą lamp. Salon oddzielisz od kuchni oświetleniem, jeśli zaznaczysz przestrzeń poprzez powieszenie lamp dekoracyjnych w kilku miejscach, zarówno w kuchni, jak i w salonie. Aranżując przestrzeń masz pełną dowolność w wyborze oświetlenia, np. możesz wykorzystać spoty ledowe w kuchni, a w salonie elegancki żyrandol lub powiesić kilka zwisów nad stołem i postawić dużą lampę podłogową obok sofy.

Panele szklane lub fototapety

Zastosowanie paneli szklanych lub fototapet aby oddzielić kuchnię od salonu to zdecydowanie najbardziej oryginalne i efektowne rozwiązanie. Panel szklany polecamy zwłaszcza do kuchni, gdzie wygląda niezwykle gustownie i elegancko. Wybrana grafika może nawiązywać do symboli czy aromatów kuchennych, np. kawy, lub przedstawiać geometryczne formy nawiązujące stylem do salonu. Panele szklane do kuchni są bardzo wytrzymałe, więc można je umieścić nawet w pobliżu zlewu czy kuchenki. Ożywią przestrzeń kuchni oraz optycznie oddzielą ją od salonu. Osobom, którym zależy na zaakcentowaniu salonu, polecamy natomiast fototapety, które doskonale przyciągają uwagę i stanowią ciekawy element aranżacyjny. Fototapeta na całej ścianie przyciągnie wzrok bez względu na wybrany wzór.

panel szklany do kuchni magnolia

Zalety i wady salonu połączonego z kuchnią

Plan otwarty w małym mieszkaniu ma wiele zalet, ale także kilka minusów. Do głównych zalet niewątpliwie należy niższy koszt zakupu ze względu na mniejszy metraż mieszkania, ale większą przestrzeń, którą można zyskać zazwyczaj tylko burząc ściany. Aranżacja salonu połączonego z kuchnią ułatwia także zachowanie spójności w wybieraniu dekoracji do mieszkania i pozwala na znaczne oszczędności wynikające z mniejszych potrzeb dodatków oraz mebli.  Minus salonu połączonego z kuchnią to jednak zapach, który gotując roznosi się na salon, a jeśli jest to kawalerka, to można powiedzieć, że na całe mieszkanie.

Jak prawidłowo skomponować kolory, żeby ze sobą współgrały?

Aby zachować stylistyczną równowagę i harmonię między salonem a kuchnią trzeba pamiętać o dobieraniu takich kolorów, które do siebie pasują. Najlepiej łączyć barwy ciepłe z ciepłymi, a zimne z zimnymi. Jedne kolory pasują do siebie bardziej, inne mniej, dlatego warto poznać teorie koloru, które w sposób logiczny przedstawiają złożoności łączenia kolorów. Co więcej, w przypadku otwartej lub półotwartej kuchni na salon warto korzystać także z zasady powtarzalności kolorów, która pomoże stworzyć spójne pomieszczenie, które będzie efektowne, ale też funkcjonalne.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.